Zatmenie

Autor: Miroslava Roháčová | 16.6.2011 o 0:13 | (upravené 16.6.2011 o 0:51) Karma článku: 3,83 | Prečítané:  1234x

Dnes o 21:09 nastalo zatmenie Mesiaca. V novinách, tých internetových i starých, dobrých printových vydaniach, v televízii i v statusoch na sociálnych sieťach ľudia oznamovali tento prichádzajúci jav. Keďže ja nevidím nič iné, ako to, čo sa okolo mňa deje - veď tak funguje dnešná spoločnosť - prinášam správy o tom, čo to spôsobilo v dohľade mojich očí. V mojom okolí, ktoré je mojou alfou a omegou.

Zatmenie Mesiaca ... Pamätám si na zatmenie Slnka, keď som bola malá, mohla som 12 rokov. Možno aj menej. Hrozne som sa bála. Moja mama so sestrou utekali pred Prior, aby si mohli kúpiť okuliare, ktorými by tento úkaz pozorovali. A môj otec mi povedal - ostaň doma, ak chceš, o nič neprídeš.

Napriek týmto zázračným prírodným úkazom (ak to môžem takto nazvať), som nikdy nemala potrebu sa stať ich súčasťou, mojou účasťou. A tá veta môjho otca sa mi asi zaryla až príliš pod kožu.

Dnes bolo zatmenie mesiaca, zatmenie hviezdy. Slnko a hviezdy mali vždy k sebe blízko. A vždy sa navzájom ovplyvňovali. Nemusíme byť astrológom, aby sme si všimli, že jeden bez druhého by pre nás neexistovali. Rovnako, ako ľudia, ktorí jeden bez druhého nenachádzajú na tomto svete svoj vlastný priestor. To je irónia.

Človek je síce samostatnou jednotkou. Niekto dokonca tvrdí, že až takou "že my sme si strojcami svojho šťastia". Je to však tak ? Dnes som uskutočnila rozhovor s mojim spolubývajúcim. Hovorili sme o tom, kde sa uberá naša spoločnosť. Že sme kdesi na pomyselnom kopci, možno niekde len v 2. tábore na ceste za našim výstupom. A že vlastne náš výstup, je našim vzostupom. V tom sme prišli na prelomovú myšlienku - dole sa ide ľahšie a rýchlejšie, ako hore.

Tento jav, dokázateľný jednoduchou logickou fyzikou, je vlastne javom, ktorý sa stal metaforou na naše životy. Nikto z nás si ani neuvedomil, že to, čo v živote nazývame metaforou, je odrazom fyziky v našom emociálnom živote.

Spoločnosť je skazená. Ďalší fakt, ku ktorému sme sa prepracovali. Spolubývajúci, nazvime ho "I", hovoril o tom, že sa nedokážeme pozerať za vlastný plot. A tým pádom páchame "zlo" voči našej spoločnosti, voči ľuďom naokolo. Zlo je vlastne prejavom ignorácie, ktorá je dobrým synonymom tejto doby.

Nebúriť sa, držať hubu a krok. Nevchádzať do davu demonštrantov, ticho sedieť a pozerať sa na nich z otvoreného okna. Kde sa v nás zobrala tá pasivita ? Starý dobrý komunizmus? Je to tým, že nás k tomu niečo prinútilo? Prinútila nás k tomu spoločnosť ? Život, ktorí vedieme ako naše účty - na naše meno, na našu vlastnú zodpovednosť.

Ťažko uveriť, že sme sa stali poučkou z knihy ekonomiky - "podnikanie je činnosť, vykonávaná vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, s cieľom dosiahnutia zisku". Je to tak ! Uf, pravda občas zarazí.

Ja som sa dala na stranu tých (dúfam, že v tom nie som sama), ktorí sa snažia robiť zmeny klopaním na malé dvere. Začínam od seba. Najprv ja, potom to skúsim u niekoho, s kým žijem, potom u suseda za vedľajším plotom.  "I" sa rozhodol, že do toho pôjde naplno a začne u demonštrantov.

Neviem, kde je pravda. Ja vlastne na pravdu neverím. Tak povedzme, že neviem, kde je správne riešenie. Myslím si však, že tieto dvere, na ktoré bude raz (možno onedlho) klopať "I" sú tak veľké, že jeho účasťou nedosiahne kľučku, ktorá by bola schopná ich otvoriť. Budem mu však držať palce. Ja som očividne optimista. A dnes sa mi pri tom zatmení  len potvrdilo, že nás tá luna naozaj ovplyvňuje.

PS: neviete, kde predávajú lunárny kalendár ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minister Stropnický: Babiš je ako Ronaldo, neposadíte ho na lavičku

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí pre SME odchádzajúci šéf českej diplomacie MARTIN STROPNICKÝ.

KOMENTÁR DÁVIDA TVRDOŇA

Zuckerberg sa vysmial Európe nevídaným spôsobom

Opäť sme sa nič nové nedozvedeli.


Už ste čítali?